14 Mart Tıp Bayramı’mız kutlu olsun!

 

14 Mart 1827'de ilk cerrahhanenin kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmıştır. Böylece tıp bayramı, tıbbiyelilerin yurdu savunma hareketi olarak başlamıştır.

Bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı'nı dünyada salgın hastalık, savaş ve göç ile gelen acılara eklenen ekonomik krizin gölgesinde ve sağlıkta şiddetin tırmandığı bir dönemde kutluyoruz.

Sağlıkta dönüşüm adı altında yapılan uygulamalar, şehrin ulaşılması zor bölgelerine kurulan “şehir” hastanesi adı altındaki devasa binalar, hastaları “müşteri” hastaneleri “ticarethane” olarak gören politikalar, tıp eğitimini vermeye yetersiz birçok üniversitenin ardı ardına açılması, sağlıkta özelleştirmenin önünü açan süreçte hekimler ve diğer sağlık çalışanları günden güne özlük haklarını, ve “güven” içinde çalışma haklarını kaybetmişlerdir.  Hekimin saygınlığı ve itibarına vurulan darbeler de çalışma barışını zedelemektedir.

Yeni “sistem” sağlık hizmetlerinde nitelikten çok niceliğin ön planda olmasını körüklemiş, sağlıkta dönüşüm uygulamalarının koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinde meydana getirdiği tüm aksaklıklar hem halkımızı hem hekimleri hem de diğer sağlık çalışanlarını mağdur etmiştir.  Dahası bu mağduriyetin tek sorumlusu olarak parmakla gösterilen hekimler ve diğer sağlık çalışanları günden güne tırmanarak büyüyen şiddetin hedefi olmuş, defalarca fiziksel, sözel ve duygusal travmalara maruz  kalmışlardır.

Sağlık sitemi ve tıp eğitimindeki aksaklıkları en iyi gören, bu sorunları yaşayarak deneyimleyen hekimler sorunlara ve işlemeyen sisteme, günden güne yitip giden özlük hakları ve güvenli çalışma ortamına yönelik taleplerini yasal zeminde dile getirdiğinde ise bir çözüm (!) olarak “gitmeleri” söylenmiştir. 

Hekimlik, uzun yıllar süren eğitim, emek ve çalışma sonucunda elde edilen; bilgi, tecrübe ve gönül ile yoğrularak yapılan bir meslektir. Hekimler vatan savunmasıyla ilk kutlamanın yapıldığı 14 Mart 1919’dan beri insana, vatana ve halkına duyduğu saygı ve sevgiyle buradadır ve burada olmaya devam edecektir.

Özlük haklarımızın düzenlenmesi, güvenli çalışma koşullarımızın sağlanması, kaliteli sağlık hizmeti vermeye yönelik uygulamalara geçilmesi ve sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik etkin yasaların bir an önce uygulanmasına yönelik taleplerimizi bu “sisli” 14 Mart haftasında da bir kez daha dile getiriyoruz.

Güneşli günler göreceğimize dair kararlılığımız ve umudumuzla 14 Mart Tıp Bayramı’mız kutlu olsun!

 

Türk Nöropsikiyatri Derneği Yönetim Kurulu

 

Duyurular

Özlem ve Saygıyla Anıyoruz